Sisu
Tekst
Tartu teated.
Seemvewilja näitus täna Tartus.
Näitus, lkäijatele jagatakse kodu«« uisust küpse a»d s ia.
Täna jõudis jeemvewiljpnäiiuS Tartu ühe? nisu ja õlleodra er n 3 tvstega. Nä tu? on korraldatud 3. kl. raudte wagunit s ja pn awatud raudteejaamas ketta 3 —6-ni. Pamai ajal käib ka secmn.müstk ja 'orimin?. Kõik näit.iselkäijad saamad nisunaituselt kaasa kodumaa nisus: küpsetatud saiakene, mis su malmi? awd T rtu NaiLstltsi majapida n sekoolis. Saia maitst.S wõiwad näit: fcl.äijad ise weenduda, et k.dum'>a nisudest saab palju maitSwamat saia kui walismaa n sud.st. Tartust läheb näitus pühapäewaks Elwa.
Jaapani kingiwS linna raamatukogule.
Hiljllti kinkis Jaapani Riia saatkond Tartu linna awalikule raamatukogule mõned Jaapani riiki ja hariduselu käsitawad raamatud. Kingituse cmdiS üle Tartus A. Krahe. Eriti huwitaw on raamat Tokio ja Yokohama rekonstrueerimise töö üle.
üliõpilasköök alandas soöglhmda.
Viimasel aial on üliõpilaskonna omaabi eitt* tvSte üli SpilaSsõögisaal järjest rohkem tarwitajaid leidnud. Kella 2 paiku, mil kõige roh« kem lõunatamaSkäijaid, ei suuda söögisaal enam kõiki mahutada. Päewas käib söögisaalis enam kui 500 toidutarwitajat. Hiljuti alandati söögisaalis toitude hindu. Nüüd on rohke tarvitajaskonna tõttu tveelgi wöunalik olnud hindu alandada.
Wene koolid ühendatakse.
Nagu kuulda, on liuna koolivalitsusel katvaisus tvene algkooli ühendada wene gümnaasiumiga, sest algkool töötab praegu üüriruumides, mis pole koolile kuigi rahuldawad. Gümnaasiumis on aga õpilasi ivähe, nn et siin jätkuks ruumi ka mõnele alg» kooli klassile. Osa algkooli klasse wöiks töötada õhtupoolikuti. Nõnda saawutatakse koolide ülemalpidamise kuludes tunduwat kolkuhgidu.
Tütarlaste huwi Ungari wastu.
Reljapäewa õhtul korraldas Tartu linna tütarlaste gümn. õpilaspere omaioavelise Ungari õhtu, millest suure hutviga osa wõeti. Õhtu algas muusikaringi laulukoori ettekannetega, mille hulgas gli ka Ungari hümn. PäewakohaSte kõnedega esinesid õpetajad: prl. Jaska ja härra Konks ning neljanda klassi õpilane Wannamp. Kõned tvaheldund deklamatsioonidega ja laulu soolodega. Õhtiüt osalvõtjäte meeleolu oli ülem.
ÄSrguS.iktrpaike emade nõnaudep nktis.
Linna emade ja rinnalaste nõuande punki sai omale kõrgustiku päikese. Lmnateenijad ja nende perekonnaliikmed saawad kõrgustikupäikest seal kasutada riigiteenijate arstiabi taksi järgi, nõuandepunkti waesemad hoolealused tasuta, jõukamad hodlealu cd aga maksawad S 0 senti korra pealt.
RvLke patarei annab trlb!
21. märtsil 3. suurtuk mä>' gruv! 4. raskepatarei oma 12. aaStapäetva Münitud prtarei on o'a wõtnud tegut cdelrboski : n P h'w tvallutcrmis.-l. AaStapäwa puhul ko- rcildatak e mees?onn.ilc ja kaadrile laupäetva õõttl? Kodus" piduõhtu. oma külal-stega on pulumd.
Pauluse kiriku tiibhoone ehitus alanud.
Tartu Pauluse kiriku ühe tiibhoone ehituS anti nõukogu poolt wähempakkumifel Tartu ehitusettewõtjale J. Schifferile 32VW kroom eest. Selle summa eest on ettewõtja kohustatud ehituse katuse alla wiima 1. nowembnks. Sisemine töö wõetakse ette tulewal aastal. Ettewõtja on ehitusmaterjali kohalewedamisega alanud. Ehitamiseks wäljaantud tiibhoone on > laiuselt suurem kui teine tiibhoone, mille ehttamisele asutakse hiljem; ta asub kiriku rauds teepoolsel küljel ja mahutab enesesse 1. korral koguduse kantselei-, nõukogu-, raamatukoguja arhiiwiruumid ühes mõne kõrwalruumiga. Teisel korra! on ettenähtud pcaõpetaja korter, kolmandal korral abiõpetaja korter, j Teine tiibhoone mahutaks enesesse suurcma leerisaali ja organisti korteri ühes kõrwalruumidega. ! Et kantseleiruum saab kaunis awar, siis j mõeldakse leeri pidada kantseleis seni, kuni teiine tiibhoone walmib. ' Tiibhooned on ette nähtud kiriku kawandites, mis walmistas Soome arhitekt Saarine n, ja nõnda moodustawad nad kiriku lahutamatu osa. Ehitatama tiibhoone kawandi walmistas arhitekt Kirsipuu. Tiibhoonete walmimise puhul omandab . Pauluse kirikut ümbritsew linnaosa nägusad ehitused ja ruumika siali, mis selles linnaosas üldse puudub, kuna kogudus wabaneb ümmarguselt 3000-kroon'lsest uurimaksust aastas.
i Ulakad elektriga mängimas.
Mõnele on kombeks saanud Lepiku tänawa tvalgvätu'ega mängida. See on eriti soodus selle tS m, et salter a ub madalal posti külje» ja on ühine terlve tänaivt lampidele. Nüüd on möned isikud salteri aukoh: üles leidnud ja maigiwad igal öõš ,! hiirega. See on aga l;;b v» tncriu u akus, sell Lepiku tanatvale ei Paista mi:--jalt Maigust kui uinulr om: täuw lampidest ja seepärast jääb tänaw täiesti pimeda'». Kui see mängimine edaspidi ei lakka, siis oleks soo!»'tam. et wastatvad wõimud seda takistaks.
Kristlik Noorte Naisühingu korjanduönadal.
Tartu Kriftl. N. Naisühing, kes meie seltskonnale oma laialve ning kasuliku tegewusega hästi tuttalv, teostab käesvlewal nädalal oma iga-aastast korjandust. Auna sellest saadud summad on määratud peaasjalikult noorte osakonna toetamiseks. .siis loodab ühing seltskonna lahke wasturuleku peale.. Kõik, kellel meie noorte hea käekäik südamel, aitawad kaasi; oma lahke annetirsega ühingu edurikkalt tööle ja ci keela oma jõukohast toetust.
Mitte kll ": 5, ltcib H 6.
Crcti. Maarja kiri'us pühapa wal kl. >/z6 õhtu., m t:e kell M 5, nagu tvar-m kuulutatud Kuna edanl"? amine on ting-'ud orpc>al lõuna csl tüörohkn'cst. siis pal"wrd koni scrdikorraldajad scla muudatust lahkesti wabandada.
15. algkool toetust
Linna 15. algkoolil on tv-kiks ihanud kord aastas toime panna kus tcg -lastena esinewad oma koo i öp lased, et demonuc e-.ida oma mõim-id ja en >miso--kun wanemnel? ödedele-wendadele. Tänamune koo! pidu korrlldatakse 21. ia 22 märtsi! kooiruumes. Riia t. 107. Pääsetähede hinnad on mõõduks: la päWa! 35 senti, piihonäewal 50 enti ipilr&i w nc* matele ja om s'e e õpilaste poolt ant tv te s.programmide järele. Et kit'as el aeg de linna ecla toe ummad koolide valis, le koondamine allund. sellepärast loodab kool peoõh-.ute puh s tulust ?a:tn mõning d wäljami ef b koo i r nm tnkog de tä endami eks. erit- was aiva k jandu « murel m ''eks oma õvilaSkonuale. Sell hea otst roe eeldusel on rohke os ftf-t peoõh ueü nii l ste 'nrnenmt? kui ka end ste õpilaste poolt moeldiivalt soowüaw.
Maj«mo«sühtsas tväheudas palka.
Tartu Eesti Majanduse ühisuse juhatus oma otsusega 17. skp. Mahendas ametnikkude ja teenijate palkasid 10—15 prois. mõrra. Ainult übe ame:niku palka tõsteti 10 prors. Mõrra.
Teater la muusika.
„Waneuunses" täna „AAerican girl" järgnewa tantsturunriga
Tarm meistri nimele. Wõistlusianijudekd nn tango, inglis walsb ja foxtrott. Wö:irlcjad paaria andku eirdiö üles tas „Wane:nuise" tasiasfe wöi härra Koodile (R'ia rän. nr. 1). Csurus on hra H. Kütti m, pr. A. Lut s. pr. T. Kapp e r ja hra R. Roo d. Paremad paarid saatvad auhiirdu. ..American girli!" on tõi! omadused. miZ peawad olema opereti! huwitatv sündmust:!, elaw tempo, kerged wüstd, palju nalja, ilusad kostüümid ja dekoratsioonid, kenad lisanumbrid. Tcgetvad prd. Pöder-Rohr, Nander, Suworowa, Liõc.ie, hrad Lipp, Waino, Pöide. Nau, Kurg, Änilane j. t. Piletinnoh (ühes tautsugal 60, 65 ja 11 1 '* senti.
Piihapäewal kl. 8 p. L operett „Mariza" oh. hindadega.
Niinelt maksawad piletid 10, 20 jja 80 ftnH plus 10 senti riidehoidiu Need rärmtselt odaivad Hinnad wõimaldawad tutwu:n:je Külmuam mei°teroperetiga absoluunel: kõigile. Ärgu järfu inj seeparast ta keegi juhust kasutamata.
Pühapäewa oht. teist korda Kuulsuse hind".
stlihuwitawale söjatükile sai esieie:st>usel pubtiku pool! osaks kaige soojem wastuinõlt. Nüüd on publikuga ühinenud ka arivu-st.us: Nii ..Postimees', .SScba Maa" kui ..Doprater Zctung" kiidanmd wäga seda elamusrikast latoaSiui!. Põnew tükk heal ettekandel kes ei rabaks seda mitte :u:ha? üli- ja kooliõpilaste piletü makswd. Meeslaulu Seltsi laulubnrjuws pühapsicwal. 22. mär.sil kell tl e.t. Karskus':.dus. Häälc*harjuius tenorit!e kell ',Oll. Eelseiswu kontierdi :ötru kõik de ilmumine rarrr bk, MaudolmiSti « orkester. üEN.. Taxru smk. mairdolimsride orkestri järjekord e harültuH on Pühap. kell 12 p. Majaom. Eelüis. Tõb- SO. Wõetak t toeel uusi mana j .id w siu (eri: ii cv tulnud on m ndo lamängsta^). Tartu Wabat. Tuletõrje meeskoori kinnine p'rekonnaõdtu on 21 mariti. kell 9 tule õrjemaial. ttCNü Tartu ofofonnn m.'es?o.'ci lau!>.,id palutakse PiiHap., 22, kp. harjutusele tulla Majaom. Seltn kella 8 -htul, ning kohe jäoguewile esinemisele seatama? kell '/z9 Sht. ÜWtü Tartu osakonna mees-- sa segikoori lauljaid paluta se Harjutusele cc-makp., 23, *?p. kell 8 ja segakoor li. 9 üht. Tast- t. 29.
Kõned, koosolekud Ja pldni
Akadeemilise «jal»o Sellfl koosolekul puh p. kl. 4 p.i. ülikoolis aud. 1 köne'ewad J. Ajalool, ii leiu aabe Guttatv Ado ft aetatud Tallinna gümnaasium ll a. 1631 -1710 ja ?? Trettumt: Narwa sündmustest 1599. a. siig: ei. Linna 15. algkooli piduõhtu koorilauluga. l » tenäidend ga, deklama:sinonidega jne. pühap.. 22. märtsil kell 6 pl. foeliruumes, R ia :. 197. Stfab. Loomaarstitoadusl. Seltsi koosolek 28. märtsi! kell 29 teaduskonna peahoone auditoorium:«. Jooksivad asjad ja kaks referaati: tvsre ja 'idekseliste rakkude geneetltne sugulus üliep. A Wehik ja teadlased, kes oma nime koduloomade sudet'aktis on jaädwusianud üliõp. A. Nocman. Kõned Tähtwerr Rõhul. Püh p. kl. 8 Pl. on Tähiwerc Rõhu ko limajas kõnekoosolek Kõu 'leivad teol. H. Pcnber aine! ..Mis teeme Kraitusega?» ja ivoliõp taja Fr. Naru k K iSt ftft Ak. maja.ldust. sel fi rc.f rnntkom.alck. Pühapäetval kell 17 peetok t ülikooli 1 auditooriumis akadeemilise majandusi, seliti referaatkoosolek. Esineb mag. K Kongo referaadiga teemil .Suu?- ja lväik kõins põllumajandu eS". Referaadile järgnewad läbirääkimised. S.tsepääs waba.
ClStrSfcüšScGsca fi®aO<ac2.
Ülikooli kirik L.rup. kell pool 7 3. fimrai au ivesper. leil 0 laste», kell 10 eca|um<3l*>tceniSn-.® OlaS-mie^-. Vrctri kirik. Pudap-.reio<?l. kell 10 -cm. laitt iumcürtemlü-e leensaaliö. Kell 5 !. jninalateo» rtfiud armiOaua-"' ?r-ku>s. £p ftuamMr. Pcclri kirik, xõbapowll kell 10 bem. j?rmrlaicenisruz armulau za. &> J Srrum :nn. Vanlnse kirik. Pnbapõcwal. 22. märtii. t. 10 «.!. jumal-aeeniell-us armulauaga. Lp. G. K:iü'.ff.'r. Maarja kirik. Lempiewal kl. Iz7 Z. famteriamis na j-malateeuidtus laululeh:c?e.r i. Küh»paeioal 2? rnärn-ll kl.. 10 x.l LUS annulreeaza. Lp R Fu 6!?. Elva kirik. Piiõaräewal kell 11 kannonukaia jumalareenisws. LcmluKbed. sp. ?l. Beud-r. Veffandrt ürik. LembSewal k g sH:i:t« ii hi?. Koori l aul A. Laar Pühapä W 2 \-- t.L rdrrjxtaietr.Htui ctimi auaga. Phr ?l. '01!' Cn kor-onduS tif :te -huSkeittta üliõpil Ste fiiber* d-um Seaks. SH] alis:>'ua teeniw d u-uteadu-?? aV.->vSiil s'" ;a kv-r. Äüirline RSngn ;r Te. Bleüve, Kärkna.Lälitc kirik. Pühao'eiva.. 22 marsil kl. 10 ie:r.. u. ma.a: ems: -- armulauaga. P unijjuubcpü. ai Läh:e jumal, ieenietnft t\ oe: preester peab cpinulau .iecnUtuit <2 t;ufül; klriwK. w.Utisc :Hi* *a 2. P. £N log. Laupieroal kell 7 õhr. pal-.reioosolet; düb«?päeu'a! kell 5 l-.onin-Püdüius \a kell 4 p. l. ewcnezeliianiool'.-. Icccdci. Piibapäe.vakool kell 1 pättüoL Quilužutivab luiar lifti- J. Jakobson. Jmumanueli baptisti koguduS. Lknoa Eesrr viiblilnriuie puhul koosolek 21. skp. kell >/z8 õqrull 02. skp. koosolek e. I. kell 10 ja p. 1. kell ku>:f' —K.-r-riP, l-nilu'elled »> 0-"p.?. Pättsrearmee. L-tr-äc.nai Tl. 7.30 parftmie» fceÄ-c". pi:s iräemal kl 10 h'ui. PÜS-O x oo?« olek kl S p.l „Tõ >'lz !Üu" ko ööle?, k. 7 sb' päanm'. ekooS.le?. ?;• np., neli op. ».? luup. . wa--Itfub p i.-pnm eloosokckud !I. 7.30 ehk Metodisti firtt. Laupa-nrai kl. S cfiul Palwewnd. Vüllapäewal nooruSuhingn 7. aaStapäetn. Pidulikud iuinal,rteen. kell 10 bomm. -'? a f!. 5 (i. L, Jflitlaieiicd, kaülokoor. Jml. inp. 2H.* P:-faff, .<>«-. revmrrll. L.Stul kl. S ülikooli kiriku? 'kontsert--jn-maialeen. Cegakoor. soolod pr. Acpli-Äiegandil'.. oreli ja wanli etrekanded. 23. skp ölnul kl. 0 Eelli: i-p.i. kouwieren?'". :e:wnuskooSolef. 01.- 2 0 St l2l. fl. 8. Ju-'utt kükalned. r p. 0. Kuun?. 9." aaStopaew w k ats'r-f malatven S nS. 22 mürilll pühii'eb koha'-?n M n'disi' nooru->uhina omi 7. a 'Stavõew • Hom n:kn' kell 10 ja kell 5 p.l on ' idnliknd 26o."'ed oma -uunrb *, Wall kraam- t 13. elruT kell > i":t fent en- : uru."lat'c;'.:S ui llllk ..- Orikuc-.
Tartu kinod.
j „APollos" .Msllo" Una! slvkieb Tnwitaw ajalooline nim Tarakcntowa". wnb waat-I--a vviivljateza g&rtetmct - A.'GSCIC T::rrV.:IT?C *ct TOÕIMI:a!IR::Ü: •:••.* Seves õhkkonnas areneb armasiu-romaan seikleja 3"arrt!ammn ja miirst Or!o»fi tr'tiri. jSrfm bont Nisrtt •Mmraaife mänguga.
Toimetusele saadetud kirjandus.
~A VvlwZrf of Temocraev". ? Älp-ple.-:»? a?:d Eovwanv Sr\tätais 2.>n K *v : f- ss.Zi 297 Ižf., 16 kaaru s"d 5 sh K. WiloK. bTi icnud. August W gr BotmniQ Spper.vamrt ftfl* K.-j,. joodite" ftrf--r-tn.?, Tarn?145 khk. hulgz pilifcfga. Hind 2 kro??..