Sisu
Sakalamaa elu.
https://dea.digar.ee/article/sakalaew/1925/06/18/7Tekst
Sakalamaa elu.
Wiljandist
Segadused muZanumddie pärast.
Wiljmdi majck said teatavasti uued uumbrd, kuna uute numbrite ja nimesiltide muretsemine majaomanikkudele või hooldajatele ülesandeks tehti. Suurem vulk maju on juba saanudki uued numbri- ja nimesildid, aga kaunis pa'ju maju on weel ilma vute siltideta. Mõni majaperemees on olnud nii .tatf*, et on jätnud ka wana numbrifildl maja külge ja nii ehib tema maja kaks numbrit, kumbki muidugi isesugune. Suur häda on kirjakandjatel niisuguste kui ka teiste majadega. Majal on kaks numbrit, üks on, ütleme näiteks, 15, teine 18, siis ei tea ta, kumba maita viia kiri, mille aadressil on teine neist numbrittst Ka tuleb palju kirju endiste majannmublUe järele, Ima untb sellennmbrttised mojad on hoopis teisal. Weel suurem häda on majadega, millel numbrit küljes polegi, ja niisuguseid mõnes kohas mitu reastika ei ole kerge nendest kirjasaojat üles otsida
Sklle segaduse kõrvaldamiseks ou teinud linnavalitsus korralduse, ü l. juuliks peavad olema kõikidel majade! uued numbri- ja nimesildid, kuna korralduse mittetäitjad seaduslikule vastutusele võetakse. Smi takista? silt de saamist linvawaiitsvsele äraantud eitetellimiste rohkus rüüd on aga kõik tellimised täita suudetud ja selle poolest enam tatistust ei ole.
Sitt*» d s«slesk»ke toetusi.
30. märtsil s. a. estres Wiijandi linna koolitoalitsus haridusministeeriumile palwega toetuse saamiseks linna lasteaiale. Koolivalitsus soowiS, et hariduSminiSteerinm võtaks oma kanda pool lasteaia juhatajale makfttawast mis vastas välja teeb 47 547 marka. KroliwalitluS põhjenda? oma palwet sellega, et temal toetusesoam'se puhul võimälus avaneb õppeabinõude muretsemiseks. 15. skp. teatas hLridusmivlkteeriumi kooliosakond, et haridusministeeriumil ci ole võimalust Wiljaudi kooliwalitstfele lasteaia ülalpidamiseks toetust määrata.
Li«n» t)o#Ut6une 1924 »
Linna HMekcmdcosukornz läinud aaSta arvande järele on lastekodu ülalpidamiseks wälja läinud 859.147 marka. Hoolealuseid lopsi oli aaSta algul 22, kuna fee erw vasta iSpM 32 püüle tõusis. Linna wanadekodu ülalpidamine on maksma läinud 866 368 marka. Vanadekodus leidsid warjn aaSta algul 36 ja lõpul 37 hoolealust. Lahtisel huolekaudel oli läinud aaSta algul 247 ja lõpul 249 inimest, kelle ülalpidamiseks tuluS 1628.436 marka.
Toetus uaitzseltsile lasteaia SlalpivamiselS
Haridusministeerium on Wiljaudi naiSseltsite määranud 8060 marka ühekordset toetust lasteaia ülalpidamiseks.
(V algkool ei sa» m»»?o»«» güm«»«si»tmsi ruume.
22. mail põõraS Wiljaudl lmnawalitssS maakonnawalitsuse poole IV algkooli terwiS ruumide saamise palwega maakonna poeglaste gümnaüsiamist. Linnavalitsus põhjendas oma palwet sellega, et maakonna gümnaasiumis ou wabu ruume, kuhu võib mahutada IV algkool. Nagu nüüd maakonnavalitsus teatanud, ei ole temal võimalik linna algkoolile maakonna poeglaste gümnaasiumist ruume anda.
Rahva ülikoolide seltsi raamatukogu sulgumise asju»
palutakse meid järgmist seletust avaldada: WiljanM Rahvaülikoolide seltsil ei ole ainelisel Põhjustel võimalust kahte raamatukoguhoidjat pidada; seepärast ou raamatukoguhoidja pikema haiguse puhul raamatukogu sulgumine paratamatn: mitmetuhendekõiteliue raamatukogu on suu? warandnS, mille eest vastutab raamatukoguhoidja. Raamatukoguhoidja haiguse pubul ei sae ometi avada raamatukappe, et igeülS võtaks, mis talle meeldib, vaid tuleb leida asetäitja. Ei saa ka keegi vastutust raamatukogu eest enese pääle võtta, ilma et ta olekS raamatukogu inWeotuuriga waStu võtnud. Raamatukoguhoidja asetäitja leidmine ja inventuur võtab aega, seepärast tuleb raamatute väljaandmine ajvtiselt lõpetada. Et meil ainult üks avalik raamatukogu, siis tundub raamatukogu kinniolek takistusena ja võib tekitada iscgj kibedusetunde, kuid et sulgtvwe raamatnkoguhoidja haiguse puhul paratamaw, haigus aga ei allu inimesetahtele, siis et ole vähematki põhjust pahandamisel?. Sellega tuleb leppida tui paratamatulega. Viljandis, 15. juunil 1925 a. Austusega Wiljaudi Rahvaülikoolide seltsi juhatus.
Linna haridnKnõnksgn tsosslek
peeti ära 16. skp. liuna koolivaiitsvse ruumides. Koosolekul otsustati 1. aug. s. a. sulguda liuna N algkool ja selle õpilased mahutada teistesse algkoolidesse. Otsustati 1. aug. sulguda linna I algkooli 1-ne klass ja selle asemel awada samas koolis 5 klass. Samast kuupäevast alates avatakse IV algkooli juures üks 1-ue ja ükS 4-a8 klass ja V algkoolis üks 6-eS kõrwaMass. Et linna lV algkool oma senistest ruumidest lahkuma pead, siis otsustati linnavalitsuse eeL esineda palvega, et Jakobsoni tänaval esuwaLse haridusministeeriumi maija ruumid muretsetakse. Nimetatud maja» on praegu korteris eraisikud, kellele kavatsetakse koolile ruumide saamise mõtteL korterid üleS ütelda.
Wiljauöt turg telflpäessal 16 juhult.
LihaLurg: Sealiha seawiisi 42—44 mk. nael, loomaliha: svpiliha 30—35 mk.,—pehme 30 - 35 mk.n., wafikaliha 20—25 mk. n., elllS wafikad 800—1400 mk. tükk, põrsad 1000—1200 mk. tk., kanad 100— 140 ml. tt. r kanamunad 12—14 tal. paar. Kalaturg: Wärsked räimed 5—6 mk. n, purikad 20—25 mk. n, latikad 15—20 mk. nael, suitsuräimed 4—5 mk. kümme, angerjad 50—100 mk v. Piimja piimasaadused: Rõõsk piim 15—17 mk toop, hapupiim B—lo mk. t., kohupiim 25 mk. t, wvi 70-80 mk. nael. Wili ja wiljasaadused: Rukkid 380400 mk pd, kaerad 200—320 mk. pd, rukkijahu 420—440 mk. puud, nisujahu 18 mk. nael, tangud 35—38 mk. toop. Aiasaadused ja juurewUi: Redised 5—7 mk. kimp. salatid s—lo mk. kimp, vonad kartulud 200—225 mk. wakk, wärskeid kartnlatd weel müügil ei ole, wärSked kurgid 15—60 mk. tükk, wärsked porgandid 12—13 mk. kimp.
FUuod.
.JdeaW" efineb neil päiwi! .Rosiia", mille» kujutatakse ühe uulitsa tantsijanna elulugu. Näitlejaterm estnewad selleZ fitmis ilmaknutsad näitlejad Mary PZckford ja Ernst Lnbitkch .Moderni»" esiueivat pilti .Rju' peab tunnistama üheks ilusamaks ja wasakiSkuwaumktz piidiks nende hulgas, mis Wiijandis nähtud. Ossip Dõmowi rvmaan on iseenesest juba huwitam oma pjüholoogilise käsituse poolest, kuna film seda huwitawust weel täiendad.
Wiljandimaalt
Kuldas kõplast uwapidi Veetakse.
Ei talaad „Ugala", ei Lihalse Pastor; narritud.
PühapBew, 14. juuni, tõi kõplastele kakS pettumust: ühe teatriarmaStajatele, teS lootsid .ugalastelt" näha wäärtuZlist ettekannet ja teise pühakirja sõpradele, kelledele oli kirikust teatatud, et täna kell 6 p. l. pead siin jumalateenistust Lihula õpetaja Läänemaalt. Nagu pärast selgus ei saanud lõplost külastada ugalased ühe näitleja wöga raSke haiguse värast ja Lihula õpetaja jäi tulemata sellepärast, et see jumalateenistus ei olnud mitte määratud SuureLõpu kogudusele Viljandimaal, waid Hliu.Kõpu kogudusele Hiiumaal, missugune teade wist posti eksituse läbi üle mere siia oli sattunud. Vihmasest ilmast hoolimata oli kogunud kiriku juure hulk inimest, keS pidid ilma Ürikusse pääsemata märjalt koja pöörama, arwateS, et siin on mõne kelmiStükiga tegemist, naga hiljuti siin keegi tegi jaoskonna arstile. Jaoskonna arsti jaure
ilmus keegi temal tundmata isi? ja paluS teda wäga südamlikult kellegi jõuka talumehe juvre sõita oma hobusega, sest taluS ei olewat kedagi, kes saaks arstile järele sõita. HZäsüdamlws arst sõitis ja leidis kodus peremehe kõige parema termist junreS ja tal ei olnud arSLi kutsumisest aimugi. Arst pidi 25 kilomeetrit halba teed ilmaaegu edasi.togasi sõitma.
TäuassiLma elust.
Põllutöö hakkab juba lõppema, mõnel hilisemal on wee! teha külwi, kuid loodab sellega ka ikka walmiS saatvat. Talirukis on õige ilus ja lopsakaS; mõneS kohas on wiimane wihm ta paiguti maha löönud oga õitsemine on ka peaaegu läb, nii et ikka keskmist saaki loodetakse.
Läinud nädalal oli teetegeminc; et põllutõõ enam suuri takistusi ei teinud, oli võimalust teeb korralikult parandada, miS ka esimese! revideerimisel waStu wõeti.
Pühapäeval 14. skp. oli E. N. K. S. TänaSsilma osakonna korraldusel Risti koolimajas pidu, ettekanti näidend .Metsamajas". Rahvast oli halva ilma tõttu Nähe.
76-ssstase w««Omeh« leid N«westi jõest.
13 skp leidis Navesti jõest, raud eefilla ligidalt, kohalik noormees A A. wenamehe furnnkehu. Leidja arwaö selles Wõhma ligedalt Wainn talu pereisa ära tundvat, keS nädalapäevad tagasi kadunuks jäi Asjcst teatati ametivõimudele ja uppunu arvatavatele omaksiele. Nende kohalejõudmise selgus, et nppunn oli tõesti Wowu talu pereisa Tõnis Riik, 76 aastat vana. Ka tehti selgeks, et surm ainult enesetapmisest võiS tulla. Kadunu oli enese arvatavasti juba 6. skp. uputanud. Sel päeval läinud ta kodust Mühinasse, Võtnud sääl veel pisut viiva, jätnud sõpradega jn. malega ja lubanud enesele otsa teha. Enesetapmise põhjuseks olnudki asjaolu, et omaksed kadunud va. uamehele sagedase viina ostmiseks raha andmast keeldusid.
Pärnumaa rajalt,
Kihe!ko»«s laulppitztt Hallistes
Abja gümnaasiumi ilusas pargis ja majas peeti pühap. 14. juunil ära Halliste kihelkonna laulupidu. Rahvast oli vilu ilma tõttu keskmiselt osa võtma ilmunud. Kell 12 päeval algas Paluoja alevist lau. lukooride ühine rongikäik muusika saatel Abja mõisa, kuS avamise kõue pidas endine riigikogu liige Eh. Arro. Sellele järgnesid üldkoolide laulud õpet. Lu. kaS'e juhatusel. Pidukõne pidaS Türi kirikuõp. Luu. fik, miS väga iseloomustavalt näitas, .miks laulad GeSti rohwaS?" Pidutuju rikkus osalt ka kerge vihm. miS parojaSti pidukõne ajal hakkas sadama ja pidulist sundis majadesse worju minema. Ka gümnaasiumi õpilaste said vihma käbi kaonatada. Õhtul järgnes endise mõisa aida lael näitemäng ja tants. Koht selleks oli väga wüStilme. Ette konti kesttooii õpilaste poolt näidend .Ullilene' miS häSti ära oli õpitud. pj U 3 '
Wall«Uõ»kog« wcklimtteb Abj«S
Uhiss wäerinna likwideerimise tõttu tulewod Abja» 28. ja 29. skp. erakorralised wallauõukogu walimised. WSistlewed kuulduwaLti veli nimekirja. Pius
Mitropsliit rittgrsisul.
Läinud pühop ja eSmaZP. EeSti ap. usn mitropoliit Atexander oma saotkonnoga Pärnumaal Kartsi ja Penuja koondust. Karist» mängis jumalateenistusel k?asa Polll.Peraküka segopillide koor mi» op. usu kirikutes alles haruldane ost. Penujast sõitis kõrge tvaimulik Viljandimaale edasi. Pius